Jan 21, 2022

شهرهای سینما مرده

میلاد بالسینی

مقدمه

پس از شروع اکران عمومی فیلم «آتابای» به کارگردانی نیکی کریمی در  هفته‌های اخیر؛ عمدتا به دلیل تُرکی بودن فیلم، بسیاری از ساکنان شهرهای تُرک‌نشین به فیلم ابراز علاقه‌مندی نموده و جهت تماشای آن راهی سینمای شهرهای خود شدند. چنانچه تا زمان تحریر این یادداشت، آتابای با فروش بیش از 4 میلیارد تومان به یکی از پرفروش‌ترین فیلم‌های حال حاضر سینماهای کشور تبدیل شده است. اما در این میان موضوعی که اغلب علاقه‌مندان به تماشای این فیلم از همان شهرها در فضای مجازی مطرح نمودند، نبود سینما در شهرهایشان بود. گاها حتی کاربران شبکه‌های مجازی از مراجعه به شهرهای همجوار جهت نمایش فیلم خبر داده و برخی دیگر از متروکه بودن سینمای شهرشان از سالهای دور نوشتند. این یادداشت قصد دارد علاوه بر روشن ساختن مزایای سینما و اهمیت سینمارَوی، همچنین به بررسی پراکندگی سالن‌های سینمایی، میزان گنجایش سالن‌های سینمایی و تشریح نابرابری‌های موجود در تعداد و کیفیت سینماها در بین استان‌های کشور بپردازد.

Jan 8, 2022

حکومت آزادی‌ستیزان، گُردی از دلاوران آزادی‌خواه ‌را از ما گرفت: بکتاش آبتین درگذشت

کانون نویسندگان ایران


بکتاش آبتین (۱۴۰۰- ۱۳۵۳)، شاعر، فیلمساز و عضو پایدار و برجسته‌ی کانون نویسندگان ایران که جان شیرین خود را فدای آزادی کرد، از میان ما رفت.

کانون نویسندگان ایران ضمن تسلیت به خانواده‌ی آبتین، یاران او در کانون نویسندگان ایران، جامعه‌‌ی مستقل فرهنگی کشور و همه‌ی مردم آزادیخواه، ظرف ساعات آتی، بیانیه‌ای به این مناسبت منتشر خواهد کرد و افکار عمومی را در جریان جزئیات ستمی که بر بکتاش آبتین رفت قرار خواهد داد.

بکتاش آبتین زنده است چون روح آزادی‌خواهی و ستیز با پلشتیِ استبداد و ستم زنده است.

کانون نویسندگان ایران   
۱۸ دی ۱۴۰۰

 

Dec 25, 2021

"آوای تبعید" شماره 24 منتشر شد

اسد سیف

«تبعیدی فقط آن کس نیست که از زادبوم خویش تارانده شده باشد. تبعیدی می‌تواند از زبان، فرهنگ و هویتِ خویش نیز تبعید گردد. آن‌کس که شعر، داستان، هنر، فکر و اندیشه‌اش در کشور خودی امکان چاپ و نشر نداشته باشد، نیز تبعیدی است. این نشریه می‌کوشد تا زبان تبعیدیان باشد. تبعید را نه به مرزهای جغرافیایی، و تعریف کلاسیک آن، بل‌که در انطباق با جهان معاصر می‌شناسد»

شماره‌ای دیگر از «آوای تبعید» حضور شما خوانندگان عزیز.

«در جست‌وجوی مکان گم‌شده در داستان» عنوانی است که بخش ویژه داستان را در این شماره به خود اختصاص داده است. در این بخش همین موضوع دستمایه کار نویسندگانی بوده است که آثارشان را می‌خوانید. زحمت فراهم آوردن این بخش با همکارمان فهیمه فرسایی بوده است که خود در آغاز این فصل در این مورد بیشتر نوشته‌ و به ابعاد موضوع پرداخته‌اند.

بودجه امام صادقی ها در مجلس همسو

محمد حسین یحیایی

در روز 21 آذرماه 1400 « ابراهیم رئیسی » بعنوان رئیس جمهور منتخب ولایت، لایحه بودجه سال 1401 را که از سوی حوزه امام صادقی ها تهیه و تنظیم شده بود به مجلس همسو با خود تقدیم کرد.بودجه 1401 تفاوت چندانی با بودجه های سال های گذشته ندارد، بازهم عملیاتی شدن آن زیر سئوال است و همزمان با ساختار معیوب اقتصادی جمهوری اسلامی همگن، همسو، همخوان و موازی است، رئیسی لایحه بودجه خود را بودجه « ثبات اقتصادی » خواند که دور از واقعیت به نظر می رسد.. بودجه پیش بینی درآمد ها و هزینه های دولت در یک بازه زمانی ( از اول فروردین تا آخرین روز اسفند همان سال ) است که در آذرماه هر سال به صورت لایحه دولت به مجلس داده می شود تا با بررسی ها و شاید هم تغییراتی در ارقام آن به قانون تبدیل شود.بودجه سالانه مهمترین ابزار مدیریتی، اقتصادی و اداری در دست دولت است، سازمان مدیریت و برنامه ریزی بودجه نهاد های وابسته به دولت را در طول سال جویا می شود و بعد از بررسی در لایحه ای تنظیم و به شورای اقتصاد و هیئت دولت تحویل می دهد که بعد از بررسی مجدد به صورت لایحه به مجلس داده می شود.

Dec 12, 2021

21 آذر

21 آذرین پارلاق خاطره سینه عشق اولسون!

 


آذربايجان ميلى حؤکومتینین خاطره سینه عشق اولسون!

Dec 9, 2021

فرقه دمکرات آذربایجان ( پروژه آزادی ناتمام ) بخش بیستم

محمد حسین یحیایی
دهه 40 خورشیدی بعد از یک دوره رکود اقتصادی که بیشتر حاصل کودتای 28 مرداد و مداخله نیرو های نظامی در امور اقتصادی و سیاسی بود، با تنش های شدید اجتماعی آغاز شد، برای برون رفت از بحران اصلاحات اقتصادی و اجتماعی اجتناب ناپذیر بود، با اجرای اصلاحات ساختار اجتماعی و اقتصادی به سرعت تغییر کرد که نشانگر آمادگی جامعه برای تغییر و تحول اجتماعی بود، با اجرای اصلاحات ارضی که در چندین مرحله انجام گرفت، تعداد کثیری نیروی کار از مناطق روستایی آزاد و به سوی شهر های بزرگ روانه شدند، جمعیت شهر ها به سرعت آفزایش یافت ولی زیر ساخت های آنها ظرفیت جذب همه مهاجرین تازه وارد را در خود نداشت، در نتیجه در حاشیه شهر ها، آلونک هایی با مقوا و حلبی ساخته شد که به حلبی آباد ها مشهور شدند، بیشترین مهاجرین ترک زبان در منطقی مانند یافت آباد، ترک آباد، نازی آباد، مفت آباد، یاخشی آباد، جوادیه، راه آهن و... ساکن شدند، این سیل مهاجرین اغلب از خدمات رفاهی، بهداشتی، آموزشی و ... محروم بودند.

Nov 30, 2021

"حاکمیت خالقا"

جون لٸنون و یوکو اونو ایله موصاحیبه - طارق علی ابجد اليفباسينا کؤچورن: م.ر.اليف 

 «حاکمیت خالقا» جون لٸنون و یوکو  John Lennone v Yoko Ono اونو ایله موصاحیبه - طارق علی، Robin Blackburn  روبین بلاکبورن ۲۱ یانوار ۱۹۷۱-جی ایلده جون لٸنوندان آلدیغی و یوکو اونونون دا قاتیلدیغی موصاحیبه‌نین کؤستبک ( قيزيل دالغا قيران) (The Red Mole) ژورنالیندا یاییملانمیش‌دیر.

 «تکجه یول ایشچیلرین بدبخت‌لیکلرینین فرقینه وارمالارینی تامین ائتمکله، اطرافلارینی بوروین خیاللاری قیرماقلا اولا بیلر. ماشینلاری و تئلئویزورلاری وار و حیاتدا داها آرتیق شئیلرینین اولا قیسا بیر حیصه‌سی.

گزارش قرن 21 از اسرائیل: ترکیه بزرگترین مانع است

اونور سینان گؤزآلتان ترجمه، م. جوشغون

 توضیح مترجم: بالا گرفتن تنش بین کشورمان ایران و جمهوری آذربایجان و میدان دار شدن موقتی فرصت طلبان و دشمنان دوستی ایران با همسایگان، بخصوص جمهوری آذربایجان و ترکیه و متعاقب آن فروکش کردن تنش بدنبال تماس وزرای خارجه دو کشور، که امیدواریم گذرا نباشد، فرصتی فراهم کرد تا  این گزارش بسیار مهم را (تهیه شده در زمان ریاست جمهوری ترامپ در آمریکا و نخست وزیری بنیامین نتانیاهو در اسرائیل – سپتامبر 2020)  ترجمه کنم .هدف گزارش بررسی جهت گیری های سیاسی ترکیه در داخل و خارج می باشد. 

Nov 18, 2021

اينسان

اٸريک فروم - چویرن م. جواد توفیق

اینسانين طبیعی تکامول نتیجه‌سینده یارانماسينا اينانيرام، او، طبیعتین بیر حیصه‌سی‌دیر، اما طبیعته اوستون گلیب و گله‌جک‌دير. شعور و اؤزونودرکله موکافاتلاندیریلیب.

اینسانین ماهیتی‌نين تامامیله قاورانیلا بيلمه‌سينه اينانيرم. آنجاق او، اینسانی بوتون تاریخی دؤورلرده کاراکتئریزه ائد‌ن هر هانسی بیر سوبستان‌سییا دگيل. اینسانین ماهیتی اونون وارلیغینداکی ضدیتله باغلی‌دیر و بو ضدیت اونو، حل یولونون آختاریشی يؤنده فعالیت گؤسترمگه مجبورائدیر.

کانادا و کِبِک

ممدعلی 

کتاب روند شکل‌گیری قانون اساسی کبک و کانادا نوشته‌ی دکتر فریدون بابایی خامنه، استاد بازنشسته‌ی دانشگاه مونترآل را خواندم.

این کتاب با ۱۳۵ صفحه و ۲۲ فصل با پی‌نوشت و جدول‌ها و پیوستهایی برای مراجعه به جزئیات نوشته‌ی کتاب، توسط نشریه هفته مونترآل منتشر شده است.

کتابی است خواندنی، نه تنها برای فارسی‌دانهای ساکن کانادا در ایالات مختلف آن، بلکه برای کسانیکه خارج از کانادا زندگی میکنند، و بی توجه به وقایع آن نیز آموزنده و جالب است.

Nov 15, 2021

"آوای تبعید" شماره 23 منتشر شد (ویژه‌نامه زبان و ادبیات ترکی)

اسد سیف

«تبعیدی فقط آن کس نیست که از زادبوم خویش تارانده شده باشد. تبعیدی می‌تواند از زبان، فرهنگ و هویتِ خویش نیز تبعید گردد. آن‌کس که شعر، داستان، هنر، فکر و اندیشه‌اش در کشور خودی امکان چاپ و نشر نداشته باشد، نیز تبعیدی است. این نشریه می‌کوشد تا زبان تبعیدیان باشد. تبعید را نه به مرزهای جغرافیایی، و تعریف کلاسیک آن، بل‌که در انطباق با جهان معاصر می‌شناسد»

۲3-مین شماره «آوای تبعید» ویژه‌نامه‌ای‌ست در زبان و ادبیات ترکی. دبیر این مجموعه شیوا فرهمند راد است. او می‌نویسد؛ در این مجموعه بخشی به «موضوع زبان و زبان مادری و زبان ترکی، چند زبانی بودن یک کشور، و وطن و تبعید، چه فیزیکی و چه زبانی، و دشواری‌های آن‌ها...» اختصاص دارد. بیش از هفتاد نفر در عرصه شعر، داستان، طرح و نقاشی و هنرهای تجسمی، سفرنامه، مصاحبه، نقد و بررسی ادبیات در آن همکاری دارند.

Nov 9, 2021

آیا بحران در روابط ایران و آذربایجان پایان یافته است؟

م. ائینالی 

اوج گیری تنش در روابط ایران و جمهوری آذربایجان طی ماه گذشته و بدنبال آن مانور نظامی ایران در مرزهای شمالی کشور بطور جدَی افکار عمومی آذربایجان و ایران را بخود جلب کرد. تنش فوق هم زمان موج جدیدی از تبلیغات رسانه های ایران و اپوزیسیون خارج از کشور آن علیه آذربایجان و ترکیه در ارگانهای رسمی و فضای مجازی براه انداخت که به جهاتی یاد آور حساسیت به ماجرای شعر خوانی یک بیتی اردوغان در رابطه با رود ارس بود. در همین رابطه بازنشر مصاحبۀ چهار سال پیش یک نماینده پارلمان آذربایجان در مورد سیاستهای ایران علیه آذربایجان به روشنی نشان داد که محافلی در ایران با اهداف خاصی قصد دارند تا تنش در روابط دو کشور را دامن زده و بیشتر از آن احساسات مردم ایران را علیه آذربایجان و ترکیه شعله ور سازند.

فرقه دمکرات آذربایجان ( پروژه آزادی ناتمام ) بخش نوزدهم

محمد حسین یحیایی 

رشد اقتصادی کشور در دهه 40 خورشیدی که با درآمد های روز افزون نفت همراه بود تغییرات مهمی در ساختار اجتماعی بوجود آورد، شهر نشینی افزایش یافت، مشارکت استان های دوردست در اقتصاد و گسترش بازار، میزان تولید ناخالص داخلی را بالا برد، توده های جوان در پی جویای کار در کارخانه ها و موسسات تازه تاسیس به سوی شهر های بزرگ بویژه تهران سرازیر شدند که بخش مهمی از آنان در حاشیه شهر ها با امکانات رفاهی اندک ساکن شدند، دیوانسالاری، بوروکراسی، هزینه های نظامی همراه با تاسیس پادگان های جدید در استان های پیرامونی و تشکیلات امنیتی گسترش و افزایش یافت، برخی از اصناف و مشاغل با درآمد های رو به افزایش به طبقه متوسط اجتماعی و اقتصادی پیوستند، در نتیجه طبقه جدید شهری و متوسط متورم شد، ولی هم زمان رشد ناموزون اقتصادی در مناطق گوناگون کشور فاصله طبقاتی بین مردم و مناطق را به شدت افزایش داد

فرقه دمکرات آذربایجان ( پروژه آزادی ناتمام ) بخش هیجدهم

محمد حسین یحیایی

هنوز بحران وحدت حزب توده ایران و فرقه دمکرات آذربایجان به پایان نرسیده بود که حزب با بحران های دیگری روبرو شد که در راس آنها اختلافات تئوریک، راه و روش رهبری در جنبش کمونیستی جهان، جمهوری خلق چین را با اتحاد جماهیر شوروی روبروی هم قرار داد، اختلافاتی که از کنگره بیستم ( 1956 ) حزب کمونیست شوروی علائم آن مشاهده شده بود و از سوی برخی از نیرو های چپ همچنان مورد نقد قرار می گرفت. این اختلاف نظر در دیدگاه ها، روش ها و برداشت های تئوریک از آموزه ها همچنان ادامه داشت. « مائوتسه تونگ » رهبر انقلاب چین هرچند از قرار ها و تصمیمات کنگره بیستم و اقدامات « خروشچوف » حمایت می کرد ولی آن را آغاز و گام اول در راستای رویزیونیسم می دانست و از  فعالیت های انشعابگرانه در احزاب چپ و کمونیست جهان حمایت می کرد.

Oct 19, 2021

"آوای تبعید" شماره 22 منتشر شد

اسد سیف 

«تبعیدی فقط آن کس نیست که از زادبوم خویش تارانده شده باشد. تبعیدی می‌تواند از زبان، فرهنگ و هویتِ خویش نیز تبعید گردد. آن‌کس که شعر، داستان، هنر، فکر و اندیشه‌اش در کشور خودی امکان چاپ و نشر نداشته باشد، نیز تبعیدی است. این نشریه می‌کوشد تا زبان تبعیدیان باشد. تبعید را نه به مرزهای جغرافیایی، و تعریف کلاسیک آن، بل‌که در انطباق با جهان معاصر می‌شناسد»

بیستمین و دومین شماره "آوای تبعید" چون شماره‌های پیشین مجموعه‌ای است از ادبیات و فرهنگ که در بخش‌های داستان، شعر و نقد و بررسی ادبیات و فرهنگ.

Sep 29, 2021

پیروزی طالبان در افغانستان

علی قره جه لو

پیروزی طالبان در افغانستان حقیقتی را آشکار کرد، دنیا دیگر دنیای سابق نیست.  بدون در نظر گرفتن حقیقت فوق، هیچ تحلیلی نه تنها نمی تواند واقع بینانه باشد، بلکه سبب موضع گیری های نادرست نیز خواهد شد.  تغییر و تحولاتی که در عرصه توازن نیروهای جهانی روی داده، زمینه های شکست آمریکا را نه تنها درافغانستان، بلکه پیشتر، درعراق، سوریه، لیبی، یمن، ونزوئلا، بولیوی، ...و دیگر کشورهای جهان فراهم کرده است.   مسلما این تغییر و تحولات نه یک شبه، بلکه طی یک روند طولانی اتفاق افتاده است.

تغییر و تحولات جهانی که شکست آمریکا بالاخص در افغانستان را نیز رقم زد، میتوان چنین بیان کرد:

Aug 20, 2021

آذربایجان ادبیاتی‌نین ایلدیریمی سوسدو

آذربایجان ادبی درنک لری - اطاعیه

باشین ساغ اولسون آذربایجان!

بوردان بیر آتلی کئچدی

آتین اویناتدی کئچدی

آی کیمی شفق ساچدی

گون کیمی باتدی کئچدی

 

چوخ تاسفله بوگون مرداد آیی‌نین 28ی، ادبیاتیمیزین ایلدیریمی، عؤمرونو اجتماعی عدالت و آزادلیق عشقیله باشا ووران، دیلیمیزین، ادبیاتیمیزین و مدنیتیمیزین اینکیشافیندا یورولمازجاسینا بیر عؤمور چالیشان، آذربایجانین تانینمیش اجتماعی و ادبی شخصیتی، گؤرکملی شاعر و ژورنالیستی دوکتور حسن ریاضی (ایلدیریم) کرونا ویروسا یولوخما سببیندن حیاتلا ابدی‌لیک وداعلاشدی.

فرصتی مناسب برای برطرف کردن تهدید آمریکا در دریای مدیترانه

فیکرت آکفیرات - ترجمه، علی قره جه لو 

46 سال قبل، در 25 ژوئن 1975، ترکیه پایگاههای آمریکا در ترکیه را تعطیل کرد.  این تصمیمم بدلیل "عملیات صلح قبرس" ترکیه، که بدنبال آن در 5 فوریه، آمریکا ترکیه را تحریم کرده بود، گرفته شد.

تقریبا بعد از نیم قرن، بازهم دستور کار ترکیه، قبرس است.  باز هم تحریم های آمریکا را بحث می کنیم.  تحریم های آمریکا و جواب ترکیه به این تحریم ها، که با تعطیل پایگاههای آمریکا داده شد، در شرایط یک دنیای دو قطبی صورت گرفت.  اکنون دنیا یک دنیای چند قطبی است.  و مهم تر از آن، ما در دوران فروپاشی امپراتوری آمریکا و اتحادیه آتلانتیک هستیم.  این موقعیت، برای برطرف کردن تهدید های آمریکا از دریای مدیترانه و قبرس امکانات مناسبی  برای ما فراهم می کند. (1)

فرقه دمکرات آذربایجان ( پروژه آزادی ناتمام ) بخش هفدهم

محمد حسین یحیایی 

در حالیکه پروژه وحدت حزب توده ایران با فرقه دمکرات آذربایجان بعد از برگزاری پلنوم وسیع هفتم از سوی هر دو سازمان به پیش می رفت و تلاش می شد که اختلافات موجود برطرف شود ولی عوامل و افراد مخالف این وحدت همچنان مشغول فعالیت و تفرقه انگیزی بودند، در هر فرصتی به گفتار خود پیرامون چگونگی تشکیل فرقه دمکرات آذربایجان و اهداف آن می پرداختند که گاهی سخنان یکدیگر را به دفعات تکرار می کردند غلام یحیی دانشیان به جلسات حوزه های مسکو که بیشتر در مدرسه حزبی برگزار می شد اشاره می کند و می نویسد : عده ای از توده ای ها حرف زدن علیه فرقه دمکرات آذربایجان و علیه وحدت دو حزب و همچنین علیه نگه داشتن اسم فرقه را برای خود به نوعی عادت روزانه تبدیل کرده بودند و با این غرض ورزیها شب و روز خود را مشغول می کردند ( خاطرات غلام یحیی دانشیان، ترجمه صمد نیکنام، ص 189 ).

Jul 27, 2021

مبارک باد شورش مردم ایران علیه حکومت اسلامی فاشیستی !

محمد آزادگر  هدایت سلطان زاده 

آذربایجان اویاخدی

خوزستانا دایاخدی

استقرارجمهوری اسلامی ایران ، برای مردم ایران فاجعه بوده است. ج.ا از همان روز اول تاسیس خود در رابطه با زنان کشورآپارتاید جنسی حاکم کرده است.خواهران و برادران سنی مذهب از بسیاری از حقوق اولیه  وطبیعی محروم هستند. دراویش تحت پیگرد هستند. اقلیت های مذهبی مانند بهایی ها بشدت سرکوب میشوند واز حقوق ابتدایی بی بهره اند.

تاملی درباره اعتراضات مردم تبریز در همبستگی با مردم الاحواز

قهرمان قنبری

درباره تظاهرات همبستگی در تبریز با شعارهای « آذربایجان، الاحواز، اتحاد، اتحاد» ، «نه شاهچی‌یام، نه شیخ‌چی، میلیتچی‌یم میلتچی» و « آزادلیق، عدالت، میلی حکومت».

در رابطه با شعار” آذربایجان، الاحواز، اتحاد، اتحاد” که در تیتر بی‌بی‌سی فارسی هم آمده بود، موجب واکنشهای هیستریک از طرف اکثراً فارس‌گراها و مرکزگراها شد، و بنوعی باعث شد که دیگر شعارها که حتی مهمتر از شعار اولی بودند بنوعی مورد توجه قرار نگیرند. ‌بی‌بی‌سی فارسی در تیتر کوتاهی این شعار را چنین توضیح داده بود که این شعار در همبستگی با گروه‌های الاحواز داده شده‌اند که خواستار جدایی خوزستان و یا حامیان حقوق عرب در جنوب ایران هستند داده شد. در اعتراض به این تیتر افرادی مانند مجید توکلی، مهدی حجتی یا امید شمس و دهها تن دیگر خواستار تحریم بی‌بی‌سی فارسی شدند، که گویا بی‌بی‌سی ترویج تجزیه طلبی میکند و اخبار وحدت‌طلبانه تبریز را تحریف میکند.